De 8 tineri isteti (Chiper Nina, Girnet Alexandru, Sinelnicov Valeriu, Paduraru Dan, Culev Violeta,Chiciuc Mihai, Dedin Oleg, Helnitchi Ion), capabili si ageri la minte a fost constituita echipa ,,Universul”, cistigatoarea locului I la concursul

„Brain Ring” ediţia 2010, etapa sud.

In concurs sau inscris 5 echipe de tineret din satele raionului Cahul. Giurgiulesti, Slobozia Mare, Brinza, Colibasi si Al. Ion Cuza.
Scopul concursului a fost:

– popularizarea jocurilor intelectuale în rîndul tinerilor din raionul Cahul
– cuprinderea a unui numar maxim posibil de jucători
– stabilirea echipei învingătoare din Raionul Cahul şi a premianţilor;
– fondarea „Ligii intelectuale” a jocului „Brain Ring” din raionul Cahul.

Concursul sa bazat pe intrebari de cultura generala si intrebari de logica. Fiecare raspuns corect, aducindu-i echipei o sansa mai mare de cistig.

Echipele sau clasat pe locuri dupa cum urmeaza:

Locul I -Slobozia Mare

Locul II- AL.I.Cuza

Locul III-Colibasi

Locul IV-Brinza

Locul V-Giurgiulesti

Echipele clasate pe locurile I si II, urmeaza sa se prezinte la etapa finala a concursului. Data etapei finale inca nu a fost stabilita.

La finalul cestui concurs – Echipei învingătoare i se va acorda titlul de Campioană a raionului Cahul, i se va înmâna Cupa transmisibilă, jucătorii vor primi diplome, medalii şi cadouri simbolice. .
– Echipele clasate pe locurile II-IV vor fi decernate cu diplome de gradul respectiv, jucătorii vor primi diplome, medalii şi cadouri simbolice.

Organizatori ai competiţiei sunt Centrul de Tineret şi Dezvoltare a Sportului, Cahul (CTDS, Cahul) în parteneriat cu Asociaţia Obştească „Clubul Moldovenesc de Jocuri Intelectuale”.Toate deciziile referi- toare la organizarea concursului şi participanţi sunt luate de Comitetul de organizare în componenţa: .
1. Ceka Ion, vicepreşedintele raionului Cahul.
2. Dandeş Nicolae, consilier în Consiliul orăşenesc Cahul.
3. Gheorghiu Alexei, şeful CTDS Consiliul Raional Cahul.
4. Stuparu Carolina, instructor-metodist în probleme de tineret al CTDS Cahul.
5. Nistirenco Larisa, specialist în probleme de tineret, sport Primăria or.Cahul
.

Detalii despre concurs: Pagina web a Consiliului Raional cahul

3 gânduri despre „Echipa ,,Universul” Slobozia Mare a fost cistigatoarea concursului „Brain Ring” ediţia 2010, etapa sud.